LeadLearners.Org™ Thanks to all our 1305196 visitors today, Tuesday, 19/Nov/2019

Изберете стипендии Позиција
Lead Learners LeadLearners.Org
Препорачува страници: TIGP, Bioinformatics.Center, Our Facebook Page | Претплатете

Име на стипендија / програма

ДААД Стипендии за земји во развој Студентите, 2016-2017Значаен опис
Пријавите се поканети за ДААД стипендии од земјите во развој студенти. Стипендиите се достапни за извршување на постдипломски студии на германски институции на високото образование. Овие стипендии се обезбеди месечна рата од 750,00 евра. а исто така ги вклучува трошоците за здравството, несреќа и осигурување од одговорност во Германија и соодветен надоместок за патување.

ДААД Стипендиите се доделуваат за извршуваат развој поврзани со постдипломски студии во областа на економски науки / бизнис администрација / Политичка економија, развој на соработката, инженерство и сродни науки, математика, регионално планирање, земјоделските и шумските науки, еколошките науки, јавно здравство / Ветеринарна медицина / медицина, Општествена наука, образование и Законот и медиумски студии.
Се разбира Ниво: Стипендии се достапни за преземање на постдипломски студии на германски институции на високото образование.
Стипендија Провајдер: BMZ (Сојузното министерство за економска соработка и развој)
Стипендија може да се земе во: Германија

Германската служба за академска размена (ДААД) Deutscher Akademischer Austausch Dienst поддржува голем опсег на постдипломски курсеви на германските универзитети, кои имаат за цел обезбедување академски образовани млади професионалци од земјите во развој со дополнителни специјалистички студии. На DAAD поддржува овие избрани програми со одредена квота на стипендии и со финансиска помош за посебен систем туторство. На крајот на курсот (програми работат од 12 до 36 месеци, во зависност од одредена институција) учесниците можат да добијат меѓународно призната магистерски или во некои курсеви докторат.

На DAAD плаќа месечна стипендија рата, во моментов се утврдува на 750,00 евра. Покрај тоа, на стипендија вклучува и трошоците за здравството, несреќа и осигурување од одговорност во Германија и соодветен надоместок за патни, во онаа мера во матичната земја, или на друг донатор не е веќе покривање на овие трошоци. Понатаму, ДААД плаќа годишен грант за истражувањето. Сепак, универзитети може да се наплаќаат дополнителни трошоци не се опфатени со стипендијата (на пример, запишување такса, семестар билет, и сл.)

Критериуми за избор и постапки за ДААД Стипендии за земји во развој приматели обезбеди дека:
-target кандидати докажаа, мотивација развој поврзани и може да се очекува да се направи целосна употреба на нивната стипендија и образование со преземање на општествената одговорност подоцна во нивните кариери, дејствува како агенти на промени кои се стимулира и поддржи развојот на нивните лични и професионални околината ( мотивација, посветеност на развој),
-candidates имаат професионални и академски квалификации потребно да се обезбеди успешното завршување на програми за образование во Германија (конечна резултати на претходните академски испити, јазични вештини),
-women и кандидатите од маргинализираните групи кои ги исполнуваат потребните академски и професионални стандарди и шоу докажано заложба за развој на прашања поврзани со се посебно наменети за прием на програмата.

Како да се аплицира
Апликантите стипендија од земјите во развој (за листата на OECDs DAC) може да ги испраќаат своите апликации (предмет на разгледување на различни рокови поднесување) само директно на подобни институции. Апликации од Камерун, Мјанмар, и Нигерија треба да се достават во германската амбасада. Кандидатите од на Народна Република Кина се бараат да се вклучат на сертификат со APS, како и две адреса етикети на нивниот национален јазик, заедно со нивните други документи за апликација.
Ве молиме запомнете: Ве молиме бидете сигурни да се справат со барањата на постдипломски курс директно! Апликации испратени преку e-mail на ДААД не може да се смета за време на процесот на селекција. Кандидатите се бара да се изјасни дали тие се во можност да плати за трошоците на трошоците за живеење и на нивните студии по себе Германија или дали тие можат да завршат само на постдипломски курс, со финансиска поддршка од ДААД стипендија. Квалификувани кандидати за кои самофинансирање е можно, имаат добри шанси да бидат прифатени од страна на постдипломски курс. Стипендии не може да се додели без официјалните ДААД формулар за апликација. Многу курсеви, сепак, имаат свои форми, кои мора да бидат доставени во прилог на формуларот за апликација на DAAD (види детали под опис разбира).

Потребните документи (во следниов редослед):
-DAAD Формулар
-hand потпишан CV (ве молиме користете примерок форма Еуропас
-hand-потпиша писмо за мотивација (во однос на сегашната окупација)
-research exposa (ако е потребно од страна на универзитетот)
-academic писмо / и на препораките од вашиот универзитет; писмото мора да има потпис и печат и канцеларијата мора да биде од поново време (не во запечатен плик)
-professional писмо / и со препорака од вашиот работодавец; писмото мора да има потпис и печат и канцеларијата мора да биде од поново време (не во запечатен плик)
-confirmation за вработување од страна на работодавачот во вашата земја и ако е можно, гаранција за повторно вработување на вашето враќање дома
-Proof На јазичните способности: Англиски \ IELTS или TOEFL (Забелешка: Институционален ТОЕФЛ нема да бидат прифатени); Германски потребни за курсеви учи германски; за курсеви учи на англиски јазик, ако е достапно
-copies на наградени академски степени
-copies на академски записници
-copy на школа Оставањето сертификат


Формулар за аплицирање: http://www.daad.de/imperia/md/content/en/deutschland/formulare/forschungsstipendium_en.pdf

Ве молиме контактирајте со соодветните институции кои имаат право во однос на рокот за пријавување, бидејќи роковите пријавата може да се разликуваат од универзитет до универзитет. Ве молиме исто така, проверете соодветните рокови во нашата брошура. Една пријава по постдипломски курс е доволен. Доцна апликации не може да се смета!


Подобност и други критериуми
Старосната граница: Нема ограничување на возраста. Но последниве академски степен вообичаено не треба да биде повеќе од шест години.
Степен: диплома или магистерска
Успех: мин 2,75 за Магистер кандидати (некои студиски програми примени Успех повеќе од 2,75 Ве молиме видете на детали на веб страната на секоја студиска програма.) И 3,00 за кандидати за докторски.
Работно искуство: најмалку две години по завршувањето на диплома.
Јазик вештина:
За постдипломски студии на англиски јазик да побараат меѓународна TOEFL (минимален резултат 550 на хартија, 213 компјутерски базирани, 80 интернет базирани) или IELTS (група 6). Некои курсеви можат да очекуваат различно ниво. За детални информации, погледнете на веб страната на релевантната разбира.
За постдипломски курсеви се одржа на германски јазик: Ве молиме да ги видите деталите на листата на курсот. Може да се бара одредено ниво на германскиот јазик испит пред прием на курсот.

Стипендија Отворено за студентите од следниве земји: Студентите (на DAC Листа на ОЕЦД) од следниве земји во развој може да се применува: Европа:. Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Молдавија, Реп, Црна Гора, Србија, Турција, Украина и Белорусија; Северна Африка: Египет, Алжир, Либија, Мароко и Тунис. Суб-сахарска Африка: Ангола, Екваторска Гвинеја, Етиопија, Бенин Боцвана Буркина Фасо, Бурунди, Брегот на Слоновата Коска (CTE на Слоновата Коска), Џибути, Еритреја, Габон, Гамбија, Гана, Гвинеја, Гвинеја-Бисау, Камерун, Капе Верде, Кенија, Коморос, Конго Конго, ДЕМ. Реп., Лесото, Либерија, Мадагаскар, Малави, Мали, Мавританија, Маврициус, Мајоте, Мозамбик, Намибија, Нигер, Нигерија, Руанда, Замбија, на Том и Принципе, Сенегал, Сејшели, Сиера Леоне, Зимбабве, Сомалија, Света Елена , Судан, Јужна Африка, Јужен Судан (нов), Свазиленд, Танзанија, Того, Чад, Уганда и Централна Африканска Република; Северна и Централна Америка: Ангвила, Антигва и Барбуда, Барбадос, Белизе, Костарика, Доминика, Доминиканската Република, Ел Салвадор, Гренада, Гватемала, Хаити, Хондурас, Јамајка, Куба, Мексико, Монсерат, Никарагва, Панама, Свети Китс и Невис Сент Лусија, Сент Винсент и Гренадините Тринидад и Тобаго; Јужна Америка: Аргентина, Боливија, Бразил, Чиле, Еквадор, Француска Гвајана, Колумбија, Парагвај, Перу, Суринам, Уругвај и Венецуела; Блискиот и Средниот Исток: Ирак, Иран, Јемен, Јордан, Либан, Оман, Палестина и Сирија; Јужна и Централна Азија: Авганистан, Ерменија, Азербејџан, Бангладеш, Бутан, Грузија, Индија, Казахстан, Киргистан, Малдиви, Мјанмар, Непал, Пакистан, Шри Ланка, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан; Азија: Кина, Индонезија, Камбоџа, Кореја, Лаос, Малезија, Монголија, Филипини, Тајланд, Источен Тимор и Виетнам. Океанија: Cooki Oslands, Фиџи, Кирибати, Маршалски Острови, Микронезија, Науру, Niue, Палау, Папуа Нова Гвинеја, Соломонови Острови, Самоа, Токелау, Тонга, Тувалу и Вануату Валис и Футуна.


Краен рок за аплицирање
* Ве молиме контактирајте со соодветните институции кои имаат право во однос на рокот за пријавување, бидејќи роковите пријавата може да се разликуваат од универзитет до универзитет.


Дополнителни информации, и важни рачно


© 2019 LeadLearners.Org ™
admin@LeadLearners.Org
+18133888836
Designed by: Emmanuel Salawu at Bioinformatics Center