LeadLearners.Org™ Thanks to all our 1265236 visitors today, Tuesday, 12/Nov/2019

Изберете стипендии Позиција
Lead Learners LeadLearners.Org
Препорачува страници: TIGP, Bioinformatics.Center, Our Facebook Page | Претплатете

Име на стипендија / програма

TIGP-Нано Наука и технологија програма (Нано)



Значаен опис
За TIGP-Нано Наука и технологија програма (Нано)

Нано Наука и технологија дипломиран програма нуди специјализирани обуки и можности за истражување на д-р студенти заинтересирани: карактеризација на нано-материјали и наноструктури, нови нано-материјали и конструкции, теоретски моделирање, нано-уред инженеринг, нано-биотехнологијата. Академија Sinica нуди оваа програма во соработка со две од најпрестижните универзитети Тајван メ ОК, Националната Тајван Универзитетот и Националната Tsing Хуа универзитет. Нано Наука и технологија програма има три потпрограми. Овие се или физика, хемија, или инженеринг задачи. Студентски прием на Нано Наука и технологија програма се ограничени на дваесет и постдипломски студенти годишно. Мнозинството на учесници се меѓународни студенти. Има, меѓутоа, до 10 места достапни секоја година за соодветно квалификувани Тајван државјани. Како и со сите TIGP студии, курсеви се изведуваат на англиски јазик и само учесниците мора да ги исполнуваат минималните стандарди на англиски јазик за влез во секоја програма. Студентите можат да изберат да се направи нивната теза истражување со факултет од TIGP Филијалата истражувачки универзитети.

Стипендии и Стипендијата

TIGP обезбедува стипендија за поддршка на NT $ 34,000 (околу US $ 1,133) месечно за сите дипломирани студенти во текот на првата година од нивното запишување. Поддршката ќе биде продолжен за уште две години по докази за задоволителен напредок кон степен. Во наредните години, финансиската поддршка ќе бидат обезбедени од страна на студентот メ тезата советник. Висината на поддршката ќе биде во дискреција на советникот.


Подобност и други критериуми
На програмата признава дека студентите за падот семестар само. Студентите (или странски студенти или студенти од рамките Тајван) со MS диплома од акредитирана институција ќе се смета за прием на хемија-ориентирана и физика-ориентирани програми. Оние со B.S. или M.S. степен ќе се смета за прием на инженеринг-ориентирана програма. Избор на програмата треба да се направи апликација. Следниве критериуми ќе се користат за да се оцени メ барателот квалификациите за прием:

1. Степен и / или магистратура диплома
2. владеење на англискиот јазик тест резултат: TOEFL, IELTS или GEPT (за локалните кандидати) резултати
3. GRE резултат (опционално)
4. додипломски и / или дипломиран академски записници
5. Три писма на препораките
6. Изјава на Намена
7. Поддршка Документи (пр. Публикации, оригинални документи)


Краен рок за аплицирање
* Март 31, 2015


Дополнителни информации, и важни рачно
http://db1x.sinica.edu.tw/tigp/
http://tigp.sinica.edu.tw/
http://www.phys.sinica.edu.tw/TIGP-NANO/

Тајван Меѓународниот Додипломски програма (TIGP) е сега прифаќаат апликации за 2015 година падот прием. Што се најмногу добредојдени да се применуваат на on-line преку нашата онлајн апликација портал ( http://db1x.sinica.edu.tw/tigp/ ) најдоцна до 31 март, 2015 Нема такса за молба е потребно.

За повеќе информации во врска со Нано Наука и технологија програма (Нано), ве молиме посетете ја веб страната на програмата на: http://www.phys.sinica.edu.tw/TIGP-NANO/

Да се ​​проверат сите 12 интердисциплинарна р програми кои се нудат во TIGP, посетете TIGP веб страница: http://tigp.sinica.edu.tw/


© 2019 LeadLearners.Org ™
admin@LeadLearners.Org
+18133888836
Designed by: Emmanuel Salawu at Bioinformatics Center