LeadLearners.Org™ Thanks to all our 1272470 visitors today, Wednesday, 13/Nov/2019

Изберете стипендии Позиција
Lead Learners LeadLearners.Org
Препорачува страници: TIGP, Bioinformatics.Center, Our Facebook Page | Претплатете

Име на стипендија / програма

Физика-р студентски во Metamaterial физика: Расејувањето и локализација на Микробранови Површинска БрановиЗначаен опис
Проектот ќе се разгледа на манипулација на микробранова обврзани површина бранови кои постојат на површината на метал, особено проучување на феноменот на расипување и локализација на овие режими на metamaterials и мета-површини. Ние сме заинтересирани за идеи како површина бран поезијата и површински бран амортизери и линија режими, и Успешниот кандидат, најверојатно, ќе се подели своето време помеѓу преземање експерименти и моделирање (нумеричка и / или аналитички).

Ја веќе моделирани, произведени и се карактеризира површина бран Lüneburg леќа и omni-насока апсорбер, нашиот тим на истражувачи сега сакаат да се разберат основите на површината бранови на дисконтинуитети, границите, дефекти и рабовите. Додека површината бран наметки може да помогне да се смисли за да се намали расипување од овие дефекти и совршен површината бран амортизери целосно ќе се избегне несакани растера, работата на спукан / површина бран антени се врз основа на барање на ефикасни надвор спојување на површината бран енергија. Контрола на directionality и агол ширењето на расфрлани сигнал е од голема важност за корисен уред перформанси.

Контактирајте не за Неформална пребарувања: проф Алистер Hibbins, aphibbins@exeter.ac.uk


Подобност и други критериуми
Кандидатите треба да имаат или се очекува да се постигне барем 02:01 Достигнувања степен, или еквивалент, во физика, природни науки или електротехника.


Краен рок за аплицирање
* 14 Февруари 2014


Дополнителни информации, и важни рачно
http://www.exeter.ac.uk/postgraduate/money/studentships/application/

http://www.exeter.ac.uk/postgraduate/money/studentships/application/

Како да се аплицира
Да се ​​применуваат, мора да заврши на онлајн веб-форма. Вас ќе биде побарано да поднесе некои лични податоци и да испратите целосна биографија, писмо и детали за две академски судии. Вашиот писмо треба да се нагласи вашата академска интереси, пред истражување искуство и причини за кои сакаат да се обврзуваат на овој проект. Ако немате референци за вашиот номиниран судии, ве молиме да испратите датотека што содржи нивното име и нивниот однос кон вас (на пример, учител, ментор и сл.)

За општи прашања ве молиме контактирајте Фиона приветлива, emps-pgr-ad@exeter.ac.uk

Финансирање Забелешки:
3,5 година студентски. Школарина (Велика Британија / ЕУ), годишното одржување додаток на сегашната стапка истражувачки совет со врвот нагоре од £ 500 годишно.


© 2019 LeadLearners.Org ™
admin@LeadLearners.Org
+18133888836
Designed by: Emmanuel Salawu at Bioinformatics Center